تازه ها

پربیننده ترین

1397-06-20 13:37
کد مطلب: 77986
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل:
محصولات کم آبر در اردبیل معرفی می‌شود/ گندم رقم تیرگان جایگزینی مناسب برای ارقام قدیمی
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل گفت: با توجه به اثرات تغییر اقلیم و به هم خوردن الگوهای بارشی مناطق مختلف ارقام جدید کشاورزی با نیاز کم به آب در اردبیل معرفی می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما حسین کربلایی خیاوی پیش از ظهر امروز در جلسه بررسی تحقیقات کشاورزی در اردبیل اظهار داشت: با توجه به اثرات تغییر اقلیم و نگرانی  های موجود در این  خصوص، معرفی ارقام جدید کشاورزی با نیاز کم به آب یک ضرورت است و لازم است کشت محصولات کم آبر جایگزین کشت فعلی شود.

وی افزود: تیرگان رقم جدید گندم نان آبی مناسب برای کشت در مناطق جلگه‌ای خزر از جمله دشت مغان در استان اردبیل جایگزینی مناسب برای ارقام قدیمی آرتا، شیرودی و دریا است. 

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل تصریح کرد: با توجه به عملکرد و مقاومت مطلوب تیرگان رقم جدید گندم نسبت به بیماری ها، این رقم می‌تواند در افزایش تولید گندم منطقه نقش موثر داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: : گندم رقم تیرگان مقاوم به بیماری‌های بلایت فوزاریوم سنبله، سفیدک پودری و مقاومت بالا به زنگ زرد و قهوه‌ای، ظرفیت عملکرد دانه بالا و پایدار همراه با کیفیت نانوایی خیلی خوب است و باید توسعه کشت این ر4قم را شاهد باشیم.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل با تاکید بر ضرورت بهبود عملکرد تولید با استفاده از دانش روز و روش‌های نوین کشت و آبیاری اظهار داشت: وضع اقلیمی کشور ایجاب می‌کند در جهت مصرف آب کمتر و افزایش تولید در واحد سطح، هر چه بیشتر تلاش کنیم که در این راستا معرفی ارقام اصلاح شده زراعی و باغی سازگاری با شرایط متفاوت اقلیمی یک نیاز مبرم به شمار می رود.

انتهای پیام/313/1/3

ارسال نظر
Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.